- Waktu Solat
- Kelantan
- Pasir Mas
Waktu Solat Pasir Mas
Jumaat, 23 Oktober 2026· 12 Jamadilawal 1448H·Kelantan, Malaysia
Oktober 2026
Pasir Mas · JAKIM · Jadual waktu solat
| Tarikh | Subuh | Syuruk | Zohor | Asar | Maghrib | Isyak |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 Kha20 R.akhir | 05:52 | 07:00 | 13:04 | 16:16 | 19:05 | 20:14 |
| 2 Jum21 | 05:51 | 07:00 | 13:03 | 16:16 | 19:04 | 20:13 |
| 3 Sab22 | 05:51 | 06:59 | 13:03 | 16:17 | 19:04 | 20:13 |
| 4 Ahd23 | 05:51 | 06:59 | 13:03 | 16:17 | 19:03 | 20:12 |
| 5 Isn24 | 05:51 | 06:59 | 13:02 | 16:17 | 19:03 | 20:12 |
| 6 Sel25 | 05:51 | 06:59 | 13:02 | 16:17 | 19:02 | 20:11 |
| 7 Rab26 | 05:51 | 06:59 | 13:02 | 16:17 | 19:02 | 20:11 |
| 8 Kha27 | 05:50 | 06:59 | 13:02 | 16:17 | 19:01 | 20:11 |
| 9 Jum28 | 05:50 | 06:59 | 13:01 | 16:17 | 19:01 | 20:10 |
| 10 Sab29 | 05:50 | 06:58 | 13:01 | 16:17 | 19:00 | 20:10 |
| 11 Ahd30 | 05:50 | 06:58 | 13:01 | 16:17 | 19:00 | 20:09 |
| 12 Isn1 J.awal | 05:50 | 06:58 | 13:00 | 16:17 | 19:00 | 20:09 |
| 13 Sel2 | 05:50 | 06:58 | 13:00 | 16:17 | 18:59 | 20:09 |
| 14 Rab3 | 05:50 | 06:58 | 13:00 | 16:17 | 18:59 | 20:08 |
| 15 Kha4 | 05:49 | 06:58 | 13:00 | 16:17 | 18:58 | 20:08 |
| 16 Jum5 | 05:49 | 06:58 | 13:00 | 16:17 | 18:58 | 20:08 |
| 17 Sab6 | 05:49 | 06:58 | 12:59 | 16:17 | 18:58 | 20:08 |
| 18 Ahd7 | 05:49 | 06:58 | 12:59 | 16:17 | 18:57 | 20:07 |
| 19 Isn8 | 05:49 | 06:58 | 12:59 | 16:17 | 18:57 | 20:07 |
| 20 Sel9 | 05:49 | 06:58 | 12:59 | 16:17 | 18:57 | 20:07 |
| 21 Rab10 | 05:49 | 06:58 | 12:59 | 16:17 | 18:56 | 20:06 |
| 22 Kha11 | 05:49 | 06:58 | 12:58 | 16:17 | 18:56 | 20:06 |
| 23 Jum12 | 05:49 | 06:58 | 12:58 | 16:17 | 18:56 | 20:06 |
| 24 Sab13 | 05:48 | 06:58 | 12:58 | 16:17 | 18:55 | 20:06 |
| 25 Ahd14 | 05:48 | 06:58 | 12:58 | 16:17 | 18:55 | 20:06 |
| 26 Isn15 | 05:48 | 06:58 | 12:58 | 16:17 | 18:55 | 20:05 |
| 27 Sel16 | 05:48 | 06:58 | 12:58 | 16:17 | 18:55 | 20:05 |
| 28 Rab17 | 05:48 | 06:58 | 12:58 | 16:17 | 18:54 | 20:05 |
| 29 Kha18 | 05:48 | 06:58 | 12:58 | 16:17 | 18:54 | 20:05 |
| 30 Jum19 | 05:48 | 06:58 | 12:58 | 16:17 | 18:54 | 20:05 |
| 31 Sab20 | 05:48 | 06:58 | 12:58 | 16:18 | 18:54 | 20:05 |
| 1 Ahd21 J.awal | 05:48 | 06:58 | 12:58 | 16:18 | 18:54 | 20:05 |
| 2 Isn22 | 05:48 | 06:58 | 12:58 | 16:18 | 18:54 | 20:05 |
| 3 Sel23 | 05:48 | 06:59 | 12:57 | 16:18 | 18:53 | 20:05 |
| 4 Rab24 | 05:48 | 06:59 | 12:58 | 16:18 | 18:53 | 20:05 |
| 5 Kha25 | 05:48 | 06:59 | 12:58 | 16:18 | 18:53 | 20:05 |
| 6 Jum26 | 05:48 | 06:59 | 12:58 | 16:18 | 18:53 | 20:05 |
| 7 Sab27 | 05:48 | 06:59 | 12:58 | 16:18 | 18:53 | 20:05 |
| 8 Ahd28 | 05:49 | 06:59 | 12:58 | 16:18 | 18:53 | 20:05 |
| 9 Isn29 | 05:49 | 07:00 | 12:58 | 16:18 | 18:53 | 20:05 |
| 10 Sel30 | 05:49 | 07:00 | 12:58 | 16:19 | 18:53 | 20:05 |
| 11 Rab1 J.akhir | 05:49 | 07:00 | 12:58 | 16:19 | 18:53 | 20:05 |
| 12 Kha2 | 05:49 | 07:00 | 12:58 | 16:19 | 18:53 | 20:05 |
| 13 Jum3 | 05:49 | 07:00 | 12:58 | 16:19 | 18:53 | 20:05 |
| 14 Sab4 | 05:49 | 07:01 | 12:58 | 16:19 | 18:53 | 20:05 |
| 15 Ahd5 | 05:49 | 07:01 | 12:58 | 16:19 | 18:53 | 20:05 |
| 16 Isn6 | 05:50 | 07:01 | 12:59 | 16:20 | 18:53 | 20:06 |
| 17 Sel7 | 05:50 | 07:02 | 12:59 | 16:20 | 18:53 | 20:06 |
| 18 Rab8 | 05:50 | 07:02 | 12:59 | 16:20 | 18:53 | 20:06 |
| 19 Kha9 | 05:50 | 07:02 | 12:59 | 16:20 | 18:53 | 20:06 |
| 20 Jum10 | 05:50 | 07:03 | 12:59 | 16:21 | 18:53 | 20:07 |
| 21 Sab11 | 05:51 | 07:03 | 13:00 | 16:21 | 18:54 | 20:07 |
| 22 Ahd12 | 05:51 | 07:03 | 13:00 | 16:21 | 18:54 | 20:07 |
| 23 Isn13 | 05:51 | 07:04 | 13:00 | 16:21 | 18:54 | 20:07 |
| 24 Sel14 | 05:52 | 07:04 | 13:01 | 16:22 | 18:54 | 20:08 |
| 25 Rab15 | 05:52 | 07:04 | 13:01 | 16:22 | 18:54 | 20:08 |
| 26 Kha16 | 05:52 | 07:05 | 13:01 | 16:22 | 18:54 | 20:08 |
| 27 Jum17 | 05:52 | 07:05 | 13:01 | 16:23 | 18:55 | 20:09 |
| 28 Sab18 | 05:53 | 07:06 | 13:02 | 16:23 | 18:55 | 20:09 |
| 29 Ahd19 | 05:53 | 07:06 | 13:02 | 16:23 | 18:55 | 20:09 |
| 30 Isn20 | 05:53 | 07:06 | 13:02 | 16:24 | 18:56 | 20:10 |
Kaedah: JAKIM · Hijrah: Ummul Qura
Zon JAKIM: KTN01 — Bachok, Kota Bharu, Machang, Pasir Mas, Pasir Puteh, Tanah Merah, Tumpat, Kuala Krai, Mukim Chiku
Tentang waktu solat Pasir Mas
Siang di Pasir Mas hari ini selama 11 jam 58 minit. Sekitar 21 Jun tempohnya mencapai 12 jam 30 minit, dan sekitar 21 Disember hanya 11 jam 47 minit.
Sepanjang Oktober, Subuh di Pasir Mas jatuh antara 05:48 dan 05:52, dan Maghrib antara 18:54 dan 19:05. Waktu setiap hari ada dalam jadual di bawah.
Di Pasir Mas, waktu Subuh hari ini selama 69 minit dan tamat pada Syuruk 06:58.
Waktu Asar hari ini: 16:17. Waktu Asar mengikut Hanafi, apabila bayang-bayang lebih panjang: 17:16.
Isyak masuk 70 minit selepas Maghrib. Tengah malam mengikut kiraan syarak ialah 00:22; sepertiga akhir bermula 02:10.
Sepanjang Oktober, Subuh menjadi 4 minit lebih awal dan Maghrib menjadi 11 minit lebih awal. Jumaat berikutnya 23 Oktober, Zohor 12:58.
Matahari terbit 06:58; solat Isyraq dari kira-kira 07:18 dan Dhuha hingga sebelum Zohor.
Jarak 14 km sudah cukup untuk mengubah waktu: Maghrib di Pasir Mas 1 minit selepas Kota Bharu.
Kami paparkan waktu Pasir Mas dalam UTC+08.
6,900 km memisahkan Pasir Mas dari Kaabah; laluan terpendek bermula pada 291.1°.
Pasir Mas terletak di Kelantan. Waktu dikira mengikut kaedah JAKIM (Jabatan Kemajuan Islam Malaysia): Subuh 18°, Isyak 18°, dengan ihtiyat dan pembundaran ke atas seperti jadual rasmi. Waktu zon JAKIM boleh berbeza seminit dua bagi bandar yang jauh dari titik rujukan zon. Waktu imsak hari ini 05:39, sepuluh minit sebelum Subuh. Ramadan 2027 dijangka bermula 8 Februari 2027, iaitu 108 hari lagi.
Bandar berdekatan
Soalan lazim
Pukul berapa Subuh di Pasir Mas hari ini?
Subuh di Pasir Mas masuk pada 05:49 hari ini dan tamat pada Syuruk, 06:58. Imsak 05:39.
Bila waktu berbuka puasa (Maghrib) di Pasir Mas?
Maghrib hari ini pada 18:56, sejurus selepas matahari terbenam. Pada bulan Ramadan inilah waktu berbuka.
Kaedah apa yang digunakan di Malaysia?
Kami menggunakan kaedah JAKIM (Jabatan Kemajuan Islam Malaysia), sama seperti jadual rasmi. Anda boleh menukar kaedah dalam Tetapan.
Kenapa waktu masjid saya berbeza?
Masjid mungkin membundarkan waktu atau menambah ihtiyat. Perbezaan 1–3 minit adalah biasa. Gunakan “Padankan dengan masjid saya” dalam Tetapan. Waktu iqamah ditetapkan oleh setiap masjid.
Adakah halaman ini menjejak lokasi saya?
Tidak. Waktu dikira dalam pelayar anda. Jika anda tekan “Lokasi saya”, kedudukan anda digunakan sekali sahaja pada telefon untuk mencari bandar terdekat.
Waktu dikira secara astronomi mengikut kaedah rasmi setiap negara. Perbezaan kecil dengan masjid anda adalah biasa; ikutlah masjid tempatan.